Watroba Watroba i jej przetwory

Wątroba Wątroba i jej przetwory zwiększają na drodze hor- monalnej zdolność tkanek do oddawania wody i przez to działają moczo- pędnie. Dział-aniu temu sprzyja zawarty w wątrobie mocznik. Stosuje się leczenie wątrobą dla usunięcia obrzęków w nerczycy, w łagodnym stwar- dnieniu nerek i w biernym ich przekrwieniu. Prócz zwiększenia ilości moczu leczenie wątrobą wywiera także działanie chlorkopędne (Alfred Galewski).
Żółć (Fel) Żółć, polecona przez Anastazego Landaua, ma wywoływać obfite wy- dzielanie moczu przez działanie na śródbłonki naczyń włoskowatych, które wiedzie do przelotnego rozwodnienia krwi kosztem wody tkankowej. Nad- miar wody zostaje wydalony przede wszystkim przez nerki. Podaje się zagęszczoną żółć wołu (fel tauri inspissatum) po 1,0 4 razy dziennie. W obrzękach pochodzenia przekrwiennego oraz nerkowego ilość moczu po tym leku wzrasta niekiedy 4-5-krotnie, czasami nawet tam, gdzie inne środki lecznicze zawodzą. Przeszkodą w stosowaniu żółci jest ta oko- liczność, że żółć bardzo często wywołuje silną biegunkę. Zamiast żółci po- leca się jako lek moczopędny dehydrocholan sodu u (natrium dehy- drocholicum) w postaci wstrzykiwań dożylnych w dawce 10-20 mI 20% roztworu. Obfite moczenie pojawia się najczęściej dopiero po 2-3 dniach.
Rośliny i zioła moczopędne W medycynie praktycznej dotychczas używa się niektórych roślin oraz ziółek dla uzyskania działania moczopędnego. Wśród warszawskich leka- rzy-praktyków jest popularna mieszanina o składzie: Rp. Herbae hernia- riae, Herbae chenopodii ana 3,0, Herbae menthae pip. 1,0. Badania Ta- deusza Fajansa stwierdziły jednak, że żadna z roślin, używanych jeszcze obecnie przez lekarzy (pietruszka, petroeeiinum sativum; skrzyp, equise- tum a1vense L; wilżyna oścista, ononis spinosa L; jałowiec, juniperull communis L.), ani podane wyżej ziółka moczopędne nie zwiększają w wa- runkach doświadczalnych dobowej- ilości moczu. Toteż zwiększenie mocze- nia po ziołach zależy jedynie od przyjęcia większej ilości wody. [więcej w: argentum nitricum roztwór, luxmed lublin odbiór wyników, zus pretficza]

Tags: , ,

No Responses to “Watroba Watroba i jej przetwory”

 1. Mercury Reborn says:

  [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: gabloty wystawiennicze[...]

 2. Bianka says:

  wynik badania poziomu glukozy wymagał od razu konsultacji z diabetologiem ?

 3. Snow Hound says:

  [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: stomatologia protetyka cennik[...]

 4. Brajan says:

  Nie ma co się bać

Powiązane tematy z artykułem: argentum nitricum roztwór luxmed lublin odbiór wyników zus pretficza