Odważny nowy genom czesc 4

Jak rutynowe modyfikowanie genomu zmieni nasz świat. Czy uznalibyśmy nasze dzieci za wyprodukowane produkty. Czy marketingowcy kształtują mody genetyczne. Czy najlepsze genomy trafią do najbardziej uprzywilejowanych. Jeśli przekroczymy ten próg, trudno będzie zobaczyć, jak moglibyśmy kiedykolwiek powrócić. Moratorium zrekombinowanego DNA z lat 70. było chwilową przerwą na ustanowienie zasad bezpieczeństwa dla badań laboratoryjnych. Dzisiejsza debata nie dotyczy badań (które powinny być kontynuowane), ale klinicznych zastosowań dla ludzi, które prowadzą do trwałych zmian w puli genów ludzkich.
Genetyczna modyfikacja ludzkich embrionów nie jest nowym pomysłem. Przynajmniej wśród zachodnich rządów od dawna istnieje zgoda, że manipulowanie ludzką linią płciową jest linią, której nie należy przekraczać. Niektóre kraje europejskie zakazały genetycznej modyfikacji embrionów. W Stanach Zjednoczonych nie ma zakazu legislacyjnego, ale Administracja Żywności i Leków, której aprobata jest potrzebna do wprowadzenia substancji, w tym DNA, do zarodków – powiedziała, że nie pozwoli na modyfikację genetyczną, a Krajowe Instytuty Zdrowia (NIH) – Doradztwo w zakresie rekombinacji DNA Komitet obecnie nie zatwierdzi takich prac w instytucjach otrzymujących finansowanie NIH (www.nih.gov/about/director/04292015_statement_gene_editing_technologies.htm). W wielu innych krajach sytuacja pozostaje nierozwiązana.
Dyskusje, które rozpoczną się jesienią, mogą wzmocnić szerokie międzynarodowe przekonanie, że należy zabronić edycji linii płciowej – z możliwym wyjątkiem korygowania ciężkich monogennych genów choroby, w kilku przypadkach, w których nie ma alternatywy. Z mojej strony, widzę wiele mądrości w takiej pozycji, przynajmniej w przewidywalnej przyszłości. Zakaz może być zawsze odwrócony, jeśli staniemy się sprawni technicznie, posiadający wiedzę naukową i wystarczająco mądry moralnie, i jeśli uda nam się przedstawić przekonujący argument. Jednak zezwolenie naukowcom na dokonywanie trwałych zmian w DNA naszego gatunku jest decyzją, która powinna wymagać szerokiego zrozumienia społecznego i zgody.
Od pierwszego czytania ludzkiego genomu minęło zaledwie dziesięć lat. Powinniśmy zachować szczególną ostrożność, zanim zaczniemy ją przepisywać.
The Broad Institute, który kieruje Dr. Lander, posiada patenty i zgłoszenia patentowe dotyczące zastosowań edycji genomu za pomocą CRISPR-Cas9.
Formularze ujawnień dostarczone przez autora są dostępne wraz z pełnym tekstem tego artykułu pod adresem.
Ten artykuł został opublikowany 3 czerwca 2015 r. O godzinie.
Od Broad Institute of MIT i Harvard, Cambridge, MA; oraz Prezydium Rady Doradców ds. Nauki i Technologii, Waszyngton, DC.

1. Hsu PD, Lander ES, Zhang F. Rozwój i zastosowania CRISPR-Cas9 w inżynierii genomu. Cell 2014; 157: 1262-1278
2. Baltimore D, Berg P, Botchan M i in. Biotechnologia: rozważna droga do inżynierii genomicznej i modyfikacji genów w linii płciowej. Science 2015; 348: 36-38
3. Lanphier E, Urnov F, Haecker SE, Werner M, Smolenski J Nie edytuj ludzkiej linii zarodkowej. Nature 2015; 519: 410-411
4. Liang P, Xu Y, Zhang X i in. Edycja genów za pośrednictwem CRISPR / Cas9 u ludzkich zarodków trójjądrowych. Protein Cell 2015; 6: 363-372