Indywidualna odpowiedzialność i solidarność wspólnotowa – Szwajcarski system opieki zdrowotnej czesc 4

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne obejmuje kompleksowe usługi związane z ciążą, porodem, kursami przygotowawczymi i poradą karmienia piersią, a także usługi położnicze; szczegółowy wykaz zwracanych usług jest dostępny na stronie internetowej Federalnego Urzędu Zdrowia Publicznego. Dla nieskomplikowanej ciąży będzie siedem badań kontrolnych, w tym dwa ultradźwięki, podczas ciąży i kolejne badanie 6 do 10 tygodni po porodzie. Nie ma żadnych odliczeń ani poręczeń za rutynową opiekę nad ciążą. Ogólnie rzecz biorąc, usługi kwalifikujące się do refundacji muszą być skuteczne, odpowiednie i opłacalne, ale leki homeopatyczne i tradycyjne chińskie, które znajomy zalecił dla dyskomfortu związanego z ciążą, będą prawdopodobnie również objęte ubezpieczeniem Pani Schifferli, dzięki zmiana wprowadzona do szwajcarskiej konstytucji federalnej w 2009 r. w zakresie medycyny komplementarnej. Ponieważ Schifferli niesie prywatne ubezpieczenie oprócz podstawowego pakietu świadczeń, może spodziewać się, że będzie miał pokój jednoosobowy jako szpitalny i będzie widziany przez starszego lekarza. Kiedy ma drugie USG, jest informowana o możliwości diagnozy prenatalnej, ale ubezpieczenie nie pokryłoby jej, ponieważ ma mniej niż 35 lat i nie ma podwyższonego ryzyka urodzenia dziecka z chorobą genetyczną.
Pani Schifferli może wybierać spośród różnych ustawień porodu: szpital uniwersytecki, kilka szpitali miejskich i prywatnych lub jej dom; lokalny ośrodek porodowy prowadzony przez położną musiał zostać zamknięty, ponieważ stawki refundacji sprawiały, że nie można go było utrzymać. Pani Schifferli bierze udział w sesjach informacyjnych w różnych szpitalach i jest pod wrażeniem ich hotelowych udogodnień – ale zaskoczona, że starszy lekarz mówi pozytywnie o planowych cesarskich odcinkach, o których słyszała, stają się zbyt powszechne.
Po nieskomplikowanej dostawie pochwy w szpitalu miejskim w pobliżu miejsca zamieszkania, pani Schifferli jest wdzięczna za wizyty swojej położnej, ponieważ martwi się, że nie ma wystarczającej ilości mleka dla dziecka. Ale wszystko okazuje się w porządku. Otrzymuje 14 tygodni płatnego urlopu macierzyńskiego.

Zawał mięśnia sercowego
55-letni mężczyzna bez innych poważnych schorzeń ma umiarkowanie ciężki zawał mięśnia sercowego.
Czując się źle, pan Aubry wychodzi z pracy wcześniej. Kiedy ma silny ból w klatce piersiowej, duszność i zimne poty, jego żona wzywa ambulans, który przybywa do ich domu podmiejskiego 10 minut później. Pani Aubry cieszy się, że już nie mieszkają w wiosce rodziców w Alpach, chociaż tamtejsza akcja lotnicza działa tam dość szybko.
Zespół ratunkowy szybko diagnozuje zawał mięśnia sercowego z uniesieniem odcinka ST, więc Pan Aubry otrzymuje tlen, aspirynę i leki przeciwbólowe i jest zabierany do najbliższego laboratorium cewnikowego. Laboratorium otrzymało już dane EKG, a zespół przezskórnej interwencji wieńcowej (PCI) jest gotowy do przyjęcia pacjenta. W ciągu godziny po przybyciu karetki do domu pan Aubry otrzymał kilka stentów.
W pewnym sensie pan Aubry ma szczęście, ponieważ jest mężczyzną: w Szwajcarii 7% mężczyzn z zawałami serca umiera w szpitalu, w porównaniu z 13% kobiet. Powody są niepewne i prawdopodobnie złożone, ale wiadomo, że kobiety docierają do szpitala średnio 80 minut później niż mężczyźni i rzadziej otrzymują trombolizę lub PCI
[hasła pokrewne: nasze połoniny, wam lublin, tatuowanie gałek ocznych ]

Tags: , ,

No Responses to “Indywidualna odpowiedzialność i solidarność wspólnotowa – Szwajcarski system opieki zdrowotnej czesc 4”

  1. The China Wall says:

    Trzeba przede wszystkim dbać o siebie i zdrowe nawyki

  2. Oliwier says:

    [..] Odniesienie w tekscie do medycyna naturalna[...]

  3. Karol says:

    Nic nie wnosi, nic nie wyjaśnia.

Powiązane tematy z artykułem: nasze połoniny tatuowanie gałek ocznych wam lublin