Indywidualna odpowiedzialność i solidarność wspólnotowa – Szwajcarski system opieki zdrowotnej ad 5

Ogółem szybkość rewaskularyzacji przezskórnej znacznie wzrosła, od 6,0% wszystkich pacjentów wypisanych po ostrym zawale mięśnia sercowego w 1998 r. Do 42,4% w 2006 r. – prowokując debatę na temat możliwego nadużywania inwazyjnej i kosztownej angiografii wieńcowej. Po nieskomplikowanym leczeniu reperfuzyjnym pan Aubry zostaje w szpitalu przez kilka dni. Zaczyna otrzymywać kombinację leków sercowo-naczyniowych, o których informuje kardiologa i lekarza rodzinnego, którzy są częścią sieci lekarzy, wybranych przez niego do regularnej opieki medycznej.
Po zwolnieniu pana Aubrego następuje kilka tygodni rehabilitacji, w której koncentruje się on na zmniejszaniu czynników ryzyka chorób układu krążenia, głównie poprzez rzucenie palenia i regularne ćwiczenia. Trzy tygodnie po wydarzeniu wraca do pracy.

Formularze ujawnień dostarczone przez autorów są dostępne wraz z pełnym tekstem tego artykułu pod adresem.
Z Instytutu Etyki Biomedycznej i Historii Medycyny, Uniwersytetu w Zurychu, Zurychu (NB-A.) Oraz Światowego Programu Zdrowia, Graduate Institute, Genewa (TZ) – oba w Szwajcarii; i Harvard School of Public Health, Boston (TZ).

1. OECD / WHO. Przeglądy systemów opieki zdrowotnej OECD: Szwajcaria 2011. Publikacja OECD (http://dx.doi.org/10.1787/9789264120914-en).

2. De Pietro C, Crivelli L. Szwajcarska popularna inicjatywa dla jednego ubezpieczyciela zdrowotnego. . . jeszcze raz! Health Policy 2015; 119: 851-855
3. Reinhardt UE. Szwajcarski system opieki zdrowotnej: regulowana konkurencja bez opieki zarządzanej. JAMA 2004; 292: 1227-1231
4. Faessler M, Wild V, Clarinval C, Tschopp A, Faehnrich JA, Biller-Andorno N. Wpływ systemu refundacji opartych na DRG na opiekę nad pacjentem i praktykę zawodową: perspektywy szwajcarskich lekarzy szpitalnych. Swiss Med Wkly 2015; 145: w14080-w14080
Web of Science Medline
5. Zdrowie 2020: priorytety polityki zdrowotnej Rady Federalnej. Berno, Szwajcaria: Federalny Departament Spraw Wewnętrznych, 2013.

[hasła pokrewne: chirurgiczne usuwanie ósemek, ortodonta wrocław, gabinet chirurgiczne usuwanie ósemekiczny zielona góra ]

Powiązane tematy z artykułem: chirurgiczne usuwanie ósemek gabinet stomatologiczny zielona góra ortodonta wrocław