Cystatyna C a kreatynina w określaniu ryzyka w oparciu o funkcję nerek

Dodanie pomiaru cystatyny C do stężenia kreatyniny w surowicy w celu określenia szacowanej szybkości przesączania kłębuszkowego (eGFR) poprawia dokładność, ale wpływ na wykrywanie, klasyfikację i klasyfikację ryzyka przewlekłej choroby nerek w różnych populacjach nie został określony. Metody
Przeprowadzono metaanalizę 11 badań populacji ogólnej (90 750 uczestników) i 5 badań kohort z przewlekłą chorobą nerek (2960 uczestników), dla których dostępne były standaryzowane pomiary stężenia kreatyniny w surowicy i cystatyny C. Porównaliśmy związek eGFR, obliczony na podstawie pomiaru kreatyniny lub samej cystatyny C lub w połączeniu z kreatyniną, ze stopniem zgonu (13202 zgony w 15 kohortach), zgonem z przyczyn sercowo-naczyniowych (3471 w 12 kohortach), oraz schyłkową niewydolnością nerek (1654 przypadków w 7 kohortach) i oceniano poprawę w przeklasyfikowaniu za pomocą cystatyny C.
Wyniki
W kohortach populacji ogólnej częstość eGFR mniejsza niż 60 ml na minutę na 1,73 m2 powierzchni ciała była wyższa w przypadku eGFR opartego na cystatynie C niż w przypadku eGFR na bazie kreatyniny (13,7% w porównaniu z 9,7% ). We wszystkich kategoriach eGFR przekwalifikowanie eGFR na wyższą wartość z pomiarem cystatyny C w porównaniu z kreatyniną wiązało się ze zmniejszonym ryzykiem wszystkich trzech wyników badania, a przekwalifikowanie do niższego eGFR wiązało się ze zwiększonym ryzykiem . Poprawa klasyfikacji netto z pomiarem cystatyny C w porównaniu z kreatyniną wyniosła 0,23 (95% przedział ufności [CI], 0,18 do 0,28) na śmierć i 0,10 (95% CI, 0,00 do 0,21) w schyłkowej fazie choroby nerek . Wyniki były zasadniczo podobne w pięciu kohortach z przewlekłą chorobą nerek i gdy do obliczenia eGFR zastosowano zarówno kreatyninę jak i cystatynę C.
Wnioski
Zastosowanie samej cystatyny C lub w połączeniu z kreatyniną wzmacnia związek między eGFR a ryzykiem śmierci i schyłkową niewydolnością nerek w różnych populacjach. (Finansowane przez National Kidney Foundation i inne.)
Wprowadzenie
Szacowany współczynnik przesączania kłębuszkowego (eGFR) jest klinicznym standardem oceny czynności nerek1-3. Progi eGFR do definicji i oceny stopnia zaawansowania choroby nerek oparte są na ryzyku 3, ale pomiar stężenia kreatyniny w celu określenia eGFR ma ograniczenia w prognozowaniu ryzyka, szczególnie u pacjentów z obniżoną masą mięśniową. Cystatyna C otrzymała wiele uwagi jako alternatywny marker filtracyjny o silniejszych i bardziej liniowych zależnościach ryzyka niż kreatynina.5-7 Kilka badań sugeruje, że dodanie pomiarów cystatyny C do kreatyniny pomiary w obliczaniu eGFR znacząco poprawiają klasyfikację ryzyka zgonu, chorób układu krążenia i schyłkowej niewydolności nerek.8-10
Jednakże istniejące dowody zostały ograniczone przez brak wzorca referencyjnego dla cystatyny C w celu kalibracji pomiarów w badaniach i braku równań opartych na cystatynie C, które pochodzą od szerokiej populacji z szerokim zakresem funkcji nerek.
[patrz też: stomatolog poznań, Usługi stomatologiczne, dentysta legnica ]

Powiązane tematy z artykułem: dentysta legnica stomatolog poznań Usługi stomatologiczne