Cystatyna C a kreatynina w określaniu ryzyka w oparciu o funkcję nerek AD 8

Podobnie, reklasyfikacja do wyższego eGFR z równaniem kombinowanym była związana ze zmniejszeniem ryzyka, które było podobne do tych z równaniem cystatyny C. Poprawa klasyfikacji netto z połączonym równaniem eGFR do równania kreatyniny była mniejsza niż poprawa z równaniem cystatyny C dla śmierci z dowolnej przyczyny (0,13; 95% CI, 0,12 do 0,15, P <0,001) i śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych (0,11 95% CI, 0,09 do 0,13, P <0,001), ale było większe dla schyłkowej niewydolności nerek (0,07; 95% CI, 0,02 do 0,12; P = 0,01) (ryc. 3 i ryc. S4 w dodatkowym dodatku) . Stwierdziliśmy, że poprawa klasyfikacji netto z równaniem cystatyny C w porównaniu z równaniem kombinowanym była umiarkowanie silna i istotna dla zgonu z jakiejkolwiek przyczyny (0,13; 95% CI, 0,09 do 0,18; P <0,001) oraz dla zgonu z powodu układu sercowo-naczyniowego. przyczyny (0,10; 95% CI, 0,06 do 0,14, P <0,001), ale było zasadniczo równoważne w schyłkowej fazie choroby nerek (-0,02; 95% CI, -0,16 do 0,13; P = 0,82).
Dyskusja
Dokładne wykrywanie i klasyfikacja przewlekłej choroby nerek są integralnymi składnikami medycyny klinicznej, ponieważ takie oceny mają duży wpływ na oznaczanie chorób, interwencje, dawki leków i stratyfikację ryzyka w przypadku procedur klinicznych.3 Nasze badanie dostarcza dowodów na to, że stosowanie cystatyny C poprawia się. rola eGFR w kategoryzacji ryzyka, zgodnie z oceną ryzyka zgonu z jakiejkolwiek przyczyny iw mniejszym stopniu ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych i schyłkowej niewydolności nerek. Przede wszystkim, zmniejszone wartości eGFR na bazie cystatyny i eGFR na podstawie połączonych pomiarów kreatyniny i cystatyny C wykazywały konsekwentne liniowe powiązanie ze zwiększonym ryzykiem zgonu z jakiejkolwiek przyczyny oraz z przyczyn sercowo-naczyniowych dla wszystkich poziomów eGFR poniżej około 85 ml na minutę na 1,73 m2, znacznie powyżej progu 60 ml na minutę na 1,73 m2 dla wykrycia przewlekłej choroby nerek z eGFR na bazie kreatyniny. Odkrycia te pokazują, że równania eGFR oparte na pomiarze cystatyny C mogą być wykorzystane do wykrycia zwiększonego ryzyka wystąpienia działań niepożądanych, które nie są wykrywane przy obliczaniu eGFR na podstawie kreatyniny.
Różnice między wartościami eGFR w odniesieniu do relacji ryzyka prawdopodobnie odzwierciedlają czynniki zakłócające niezwiązane z GFR w znacznikach filtracji. Zaobserwowaliśmy, że eGFR na bazie kreatyniny ma najsłabszy związek ze śmiercią z jakiejkolwiek przyczyny spośród trzech szacunków GFR i ma wyraźne odwrotne skojarzenie w kształcie litery J. Powszechnie wiadomo, że determinanty kreatyniny niezwiązane z GFR, w tym masa mięśniowa, dieta i aktywność fizyczna, mogą zaburzyć związek między eGFR opartym na kreatyninie a wynikami
[podobne: stomatolog dziecięcy, stomatolog poznań, program stomatologiczny ]

Powiązane tematy z artykułem: program stomatologiczny stomatolog dziecięcy stomatolog poznań